
Стільниця на кухню: просто про складне
Кухня – найважливіше місце в будинку. Цей факт підтвердять чоловіки, шлях до серця яких лежить через шлунок, тому не може пройти дане приміщення. У цьому впевнені і жінки, які проводять на кухні як мінімум половину вільного від роботи і сну часу. У кожної господині свої уявлення про красу і функціональність робочого місця. Але питання про те, яку вибрати стільницю на кухню, залежить не тільки від її побажань, але і від фінансових можливостей сім’ї. Розглянемо варіанти стільниць, які пропонують нам виробники і спробуємо з’ясувати, чим вони відрізняються один від одного.

Стільницю якого типу краще вибрати
Стільниці можна розділити на групи за фізичними характеристиками, за складом матеріалу і за ціною. За складом матеріалу є стільниці:
- ламіновані пластиком HLP;
- стільниці зі штучного акрилового каменю (Corian, Staron, Akrilika)
- стільниці зі штучного каменю з наповнювачем з кварцу;
- з масиву дерева благородних порід;
- з натурального природного каменю.
Ламіновані стільниці
Ламіновані стільниці виконані з ДСП. Вони вологостійкі, представлені в широкій колірній гамі (більше 150 кольорів), мають різну текстуру (глянець, дерево, шагрень). Таку стільницю потрібно берегти від попадання води на стики. Дорогі стільниці даній групі на основі імпортного вологостійкого ДСП, ламінована пластиком, товщина якого від 0,8 до 1 мм. Пластик являє собою багатошаровий папір, просочений смолами і спресований під високим тиском, захищену зверху зносостійким полімером.

Передній край такій стільниці може бути виконаний в різних варіантах. Завал – це радіусне заокруглення пластика на торець стільниці з її робочої поверхні. Завал з підгином – пластик з торця загнутий під нижню частину стільниці. Крім того, торець може бути оформлений алюмінієвим профілем або 3D кромкою ABS. Торець з 3D кромкою використовують для криволінійних кухонь з радіусним фасадом.
Стільниці зі штучного каменю
Зараз вони дуже популярні серед споживачів. Основою такої стільниці є фанера, на яку приклеюють штучний камінь, товщина якого зазвичай 12 мм. Штучний камінь виготовляється з полімерного клею і гранул різних кольорів з метою імітації складу природного каменю. Штучний камінь – пластичний матеріал, тому при високих температурах з нього можна створити гнуті форми, часто буває необхідно для кухонь з радіальними фасадами. Такі стільниці також представлені в широкій колірній гамі (близько 130 кольорів), на дотик матеріал гладкий і теплий.

Чим дешевше стільниці зі штучного каменю, тим менш пластичний і більш крихкий матеріал, тому вигнуту форму можна надати не завжди. Але стільниці з більш дешевого штучного каменю можна використовувати для прямих кухонь. Основною перевагою штучного каменю вважають можливість з’єднання стільниці без видимих стиків. Торець може бути виконаний з використанням різних фігурних форм. Цей камінь теплий на дотик, чого не можна сказати про натуральному. Можна зробити мийку такого ж кольору, пристінковий бортик. Чому іноді видно стик в місцях з’єднання? Для того, щоб стик був міцним і невидимим, слід робити з’єднання в чверть, а деякі виробники, прагнучи зменшити вартість виробу, не виконують технічні вимоги. Тому стільниця зі розклеюється в місцях з’єднання. Якщо ви думаєте, як вибрати стільницю для кухні зі штучного каменю, віддайте перевагу відомим маркам – Corian, Montelli, Staron, Akrilika.
Стільниці з кварцового агломерату
У складі цих стільниць гранітна, кварцова або дзеркальна крихта і полімерні сполучні смоли. Плити для стільниць з кварцового агломерату виготовляють при високих температурах під вакуумом на спеціальних вібростолах. Товщина плити становить 30 мм., в матеріал, який використовується для стільниці, не потрапляє повітря, тому вона стійка до рідин, не вбирає розчинники та кислоти, а це явна перевага перед натуральним каменем. Кварцовий агломерат стійкий до зламів і подряпин. Стик стільниці, завдяки сучасним технологіям, можна зробити практично непомітним.
Стільниці з натурального каменю

У них неповторний малюнок. Матеріалом для таких стільниць служать листя кам’яних блоків, які добувають з надр землі. Зазвичай для кухні використовують граніт, він більш щільний і менш гігроскопічний, ніж інші породи каменю. Граніт не вбирає вологу, але за нею потрібен особливий догляд. Недоліком є висока ціна і велика вага стільниці (необхідно посилити конструкцію кухонних шаф – вони повинні бути міцними, щоб витримати такий тягар). Не рекомендується використовувати мармур в якості стільниці для кухні, оскільки даний матеріал легко дряпається і брудниться.
Натуральне дерево
Стільниці з цього матеріалу міцні і красиві, але вимагають особливого догляду. Зазвичай їх роблять з дуба, бука, тик, мербау, венге. Стільницю з натурального дерева слід регулярно обробляти спеціальним захисним розчином на основі масел. Витирати поверхню потрібно тільки вологою ганчіркою, без використання побутової хімії.
Визначаємо оптимальні розміри
Проектуючи кухонні меблі слід пам’ятати, що стільниця – це перш за все функціональний елемент, а потім вже дизайнерський. Тому слід співвідносити розміри стільниці для кухні з плануванням, розміщенням робочих зон, забезпеченням комфорту і безпеки членів сім’ї, ергономіку робочих процесів.

Висота кухонної стільниці – важливий параметр, оскільки від нього залежить зручність роботи на кухні. Вона повинна визначатися з урахуванням росту людини, який буде готувати їжу, щоб у нього під час роботи не виникало болю в попереку і ногах. Так, якщо зріст нижче 150 см, висота стільниці – 76 см. При зрості 150-160 см слід встановити стільницю на висоту 82 см, а при зрості 160-170 см – на висоту 88 см. Якщо зріст дорослих членів сім’ї 170-180 см , висота стільниці кухні 91 см, а при зрості 180-190 см – 94 см. Для високих людей, зріст яких 190-200 см, висота стільниці повинна становити 1 м.
Рекомендовані розміри вимагають в кожному конкретному випадку додаткового аналізу. Потрібно враховувати те, що зріст членів сім’ї різний, тому підбір висоти стільниці вимагає індивідуального підходу.
Альтернативні види кухонних стільниць
Якщо вас з якихось причин не задовольняють стільниці з ДСП, каменю або натурального дерева, можна вибрати стільницю зі скла, нержавіючої сталі або керамічної плитки.
Нержавіюча сталь

Стільниця з нержавіючої сталі, безумовно, практична, проте для створення затишної атмосфери навряд чи підійде
Така стільниця прослужить вам довгі роки. Вона стійка до виникнення грибка, їй не страшна підвищена вологість і перепади температури. Саме сталеві стільниці використовуються в ресторанах, оскільки за ними дуже просто доглядати. Мити таку стільницю можна різними способами, тому ви без зусиль зможете утримувати кухню в абсолютній чистоті. Недоліком такої стільниці є те, що вона не завжди поєднується з класичним інтер’єром. Крім того, таку стільницю потрібно час від часу полірувати, а це тягне за собою додаткові витрати.
Скляна стільниця
Її в домашніх кухнях встановлюють досить рідко. Причини – низька зносостійкість матеріалу, складність у догляді і висока ціна. На скляній стільниці легко з’являються тріщини, подряпини і відколи. Але виглядає вона дуже ефектно, тому якщо фінансове питання для вас не має значення, і ви можете дозволити собі через рік поміняти стільницю, чому б не встановити?
Керамічна плитка
Це вибір креативних людей. Особливо добре стільниця з керамічною плиткою виглядає у кухнях в стилі кантрі. На жаль, матеріал не позбавлений недоліків. Затирка нестійка до зовнішніх впливів, а на плитці можуть з’явитися тріщини і відколи. Експлуатаційні характеристики стільниці з керамічної плитки покращаться, якщо поверхню покрити емаллю.

Особливості монтажу і догляду
Фахівці стверджують, що форму стільниць необхідно вибирати, враховуючи планування приміщення, конфігурацію гарнітура і організацію робочої зони. Намагайтеся не перевантажувати свою кухню кутами. Стільниця не повинна заважати пересуватися. Можете поекспериментувати з кольором і матеріалом стільниці, адже необов’язково використовувати один матеріал і колірну гамму. Натуральний камінь, наприклад, відмінно поєднується з мозаїкою і керамічною плиткою, а дерево – з матовим склом. Вдалим дизайнерським ходом є підсвічування робочої зони. Це і зручно, і красиво.
Вибираючи стільницю, враховуйте вартість її монтажу. Недорого коштує установка ламінованих стільниць. Вони кріпляться до тумб за допомогою металевих куточків і саморізів. Плінтус, що закриває щілини між стіною і стільницею, встановлюють в останню чергу.
Монтаж сталевої стільниці обійдеться приблизно в 50-60 євро. Максимальна довжина такої стільниці – 3,7 м. Її краї загинають навколо кромки ДСП або повністю охоплюють плиту. Стільниці зі сталі бувають тільки прямокутними.
Для дерев’яної стільниці застосовують кронштейни з овальними отворами і закріплюють «плаваючим» способом. Вартість монтажу становить приблизно 120 євро. Установка стільниці з натурального каменю – процес трудомісткий і дорогий. Послуги монтажників можуть скласти 30% вартості матеріалу.
Витирати поверхню будь-якої стільниці слід мокрою ганчіркою круговими рухами. А якщо ви змиєте засіб для чищення вологою ганчіркою, а потім витріть стільницю насухо паперовим рушником, ви будете приємно здивовані зовнішнім виглядом поверхні.